مقالات

تفاوت مکمل اصل و تقلبی

منظور از مکمل غذایی چیست؟

در هنگام خرید مکمل های غذایی یا Supplement ها دقت کنید که مکمل اصل را انتخاب کنید. مکمل غذایی برای تکمیل برنامه تغذیه برخی از گروه ها طراحی شده‌ و نباید به عنوان جایگزین مواد مغذی در تغذیه روزانه افراد استفاده شود. به این معنا که کمبود همه مواد مغذی مورد نیاز بدن از طریق این مکمل‌ها تأمین نمی شود.
برای برخی از افراد که در اثر تغذیه نامناسب یا محدود، تحلیل نیروی بدنی داشته اند، استفاده از مکمل غذایی کمک موثری می باشد. باید توجه داشت که تمامی ویتامین ها، مواد معدنی یا دیگر مکمل های غذایی همراه با تغذیه سالم مصرف می شوند.
مکمل‌ ها در دو بخش مکمل‌های غذایی و مکمل‌های بدنسازی دسته بندی می شوند. به طور معمول برخی از افراد مانند زنان باردار، زنان شیرده، بیماران کلیوی، قلبی و سرطانی، و بعضی از گروه های گیاهخوار نیاز به مصرف مکمل‌های غذایی را دارند تا کمبود مواد مغذی در بدن آنها جبران گردد.

مکمل غذایی

تاثیر مکمل ها بر ورزشکاران چگونه است؟

مکمل‌ بدنسازی به منظور افزایش کارایی و توانایی بدن ورزشکاران در عملیات ورزشی مصرف می‌شوند. گذشته از افزایش فعالیت بدنی، نقش آبرسانی به بدن ورزشکاران را نیز بازی می کنند. این نوع مکمل‌ها شامل مکمل های غذایی فرموله شده و متنوعی هستند که به صورت قرص، پودر، یا نوشیدنی‌ ارائه می گردند.

مکمل اصل دارای ساختاری فرموله شده و مواد حساب شده است که کارکرد اعضای بدن را به مرور تقویت می کند. به این معنا که نمی توانید تنها با مصرف مکمل‌های ورزشی در عرض یک هفته‌ عضلات حجیم و جذابی داشته باشید. اما در طول زمان با مصرف درست مکمل می‌توانید به حجم عضلانی مطلوب برسید.
در هر دو دسته از مکمل‌های غذایی و بدنسازی، نوع تقلبی آن نیز در دسترس مردم قرار داده می‌شود. البته میزان مکمل های ورزشی تقلبی موجود در مکان های فروش بیشتر است. به همین دلیل مصرف کنندگان لازم است روش تشخیص مکمل اصل را به خوبی بدانند تا از هدر دادن پول خود و احتمال آسیب به سلامت خود جلوگیری کنند.

چرا از مکمل های بدنسازی استفاده می شود؟

بیشتر ورزشکارانی که به مصرف مکمل‌های بدنسازی روی می آورند به دنبال دستیابی به شرایط بهتری برای انجام فعالیت های ورزشی خود هستند. این شرایط شامل بهبود بخشی به عملکرد ورزشی آنها، تقویت رشد ماهیچه‌ها، جلوگیری از آسیب های ورزشی به عضلات، تسریع در بهبودی آسیب های عضلانی، دستیابی به وزن مطلوب، افزایش قوای بدنی و دریافت انرژی در زمان انجام تمرینات می باشد.
با مصرف مکمل‌های ورزشی در زمان تمرینات ورزشی، کارایی فیزیکی فرد بالاتر می رود. مکمل های پروتئین، آمینواسیدهای شاخه دار و کراتین در قیاس با سایر مکمل‌‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل اکثر مکمل های تقلبی نیز مربوط به این بخش می باشد.

مکمل بدنسازی

چگونه می توان مکمل اصل را از نوع تقلبی تشخیص داد؟

اولین مرحله برای خرید مکمل اصل، مراجعه به مراکز فروش قابل اعتماد و دارای مجوز مانند داروخانه ها، می باشد. ورزشکاران در انتخاب مکمل‌های مناسب خود بایستی با احتیاط عمل کنند و از مصرف مکمل های تقلبی دوری نمایند. مصرف مکمل‌های تقلبی باعث افت عملکرد ورزشکار شده و او را درگیر عوارض جانبی داروهای تقلبی می گرداند. بنابراین باید روش های تشخیص مکمل اصل را به خوبی بداند.
گام بعدی جهت تشخیص اصل بودن مکمل، خواندن برچسب های موجود روی بسته حاوی مکمل است.
دارا بودن برچسب مجوز سازمان غذا و داروی ایران یکی از راه های شناخت مکمل اصل است. کد ۱۶ رقمی موجود روی برچسب کالا را به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ پیامک کنید، در صورت مطابقت اطلاعات ارسالی با اطلاعات روی بسته، از اصل بودن محصول مطمئن شوید.

برچسب اصالت از دیگر موارد شناسایی صحت محصول است. کد UID که کد پیگیری کالا میبا‌شد را در وب سایت   TTAC ثبت کنید تا اطلاعات دقیق مکمل را ببینید.
کد LOT عدد چند رقمی دیگری است که برای شناسایی مکمل اصل به کار می رود. این کد شناسایی که سری ساخت محصول را نشان می دهد، در زیر یا روی قوطی درج شده است. برخی از شرکت‌های سازنده مکمل های غذایی خدمات آنلاینی به خریداران ارائه می دهند که بتوانند کد روی محصول را از طریق وب سایت چک کرده و از اصالت مکمل مطمئن گردند.
جهت انتخاب محصول برای خرید، تاریخ انقضای مکمل را چک کنید. اگر تاریخ انقضا به پایان رسیده باشد، کیفیت محصول بسیار پایین می آید و امکان فاسد بودن آن نیز وجود دارد.

تاثیر بررسی بسته بندی کالا در تشخیص مکمل اصل چگونه است؟

بسته‌بندی محصول را به دقت بررسی کنید. تصویر لوگوی شرکت تولید کننده را از طریق اینترنت جستجو کنید تا از مطابقت آن با لوگوی اصلی مطمئن شوید.
دقت کنید نوشته های روی برچسب با املای صحیح نگارش شده باشد. تصویر و رنگ بندی برچسب محصول با عکس و رنگ برچسب مکمل اصل در وب سایت آن، به طور کامل مطابقت داشته باشد. برندهای معتبر خارجی نکات ظریفی را برای ایمنی بیشتر در برچسب های خود لحاظ می کنند که قابل کپی کردن توسط تولید کنندگان تقلبی نیست.
بیشتر برندهای اصیل خارجی و ایرانی یک برچسب هولوگرامی بر روی بسته بندی محصول خود می چسبانند. دقت کنید که لوگوی رسمی شرکت تولید کننده بر روی هولوگرام درج شده باشد. اگر در گذشته این محصول را خرید کرده اید اطمینان حاصل کنید که با هولوگرام های قبلی مشابهت دقیق دارد.

بسته بندی مناسب

قوطی حاوی مکمل اصل پلمپ است. در هنگام باز کردن در قوطی توجه کنید که زیر در پیچشی یک پد پنبه ای مشبک وجود دارد، در مکمل های تقلبی به جای پد پنبه ای یک مقوا گذاشته شده است. پس از آن یک درپوش آلومینیومی بر روی قوطی مهروموم شده است. توجه کنید که درپوش آلومینیومی قوطی باید به طور کامل و منظم چسبیده باشد و هیچگونه خش و جدا شدگی در آن نباشد. با دقت بررسی کنید که روی درپوش آلومینیومی جای سوزن نباشد.
به طور معمول در محصولات مکمل اصل روی این درپوش آلومینیومی نام شرکت سازنده همراه با یک کد چند رقمی وجود دارد. درپوش آلومینیومی در نوع تقلبی دارای  بریدگی ها و اضافات است.
اصولا بسته بندی محصول تقلبی دارای کیفیت مرغوب و مطلوبی نیست، زیرا آنها سعی دارند به هر صورت که شده محصول را با قیمت کمتری به بازار عرضه کنند.

چگونه از روی مشخصات محصول، می توان اصل بودن مکمل را تشخیص داد؟

مکمل اصل دارای قیمت بالایی است. زیرا مواد اولیه باید پروسه های زیاد و پر هزینه ای را طی کنند تا به صورت پودر مکمل در بیایند. بنابراین هنگام خرید، قیمت محصول را با قیمت کالا در وب سایت رسمی شرکت مقایسه کنید که بایستی در رنج قیمت شرکت سازنده باشد. می توانید قیمت کالای اصل را از چند داروخانه و فروشگاه معتبر سوال کنید و ببینید که در یک رنج قیمتی هستند. اگر محصولی با قیمت پایین تر ارائه می شود امکان تقلبی بودن آن وجود دارد.

پس از باز کردن در محصول، آن را بو کنید. بوی پودر مکمل اصل بسیار خوشایند است. بوی پودر مکمل تقلبی کیفیت مطلوبی ندارد. پس از باز کردن درپوش مشاهده رنگ و چشیدن طعم محصول هم به تشخیص اصلی بودن مکمل کمک می کند، زیرا محصول تقلبی از طعم و رنگ با کیفیتی برخوردار نیست.
اگر تاریخ ‌مصرف مکمل گذشته باشد، طعم مکمل عوض می شود. با چشیدن مقدار کمی از آن می‌توانید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
مقداری از پودر را با انگشتان خود بسایید و بافت و غلظت آن را چک کنید. پودر مکمل تازه روانی و غلظت مطلوبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = هفت